Pele
Administrator
Dołączył: 10 Lut 2008
Posty: 1040
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: mój wyimaginowany świat
|
Wysłany: Pon 14:29, 05 Maj 2008 Temat postu: Perpetuum mobile w Polsce?! |
|
|
Zachęcam do obejrzenia tego filmu: [link widoczny dla zalogowanych]
Nieduży model mechanicznej przekładni pracując robi sporo hałasu. Wygląd ma prosty, wręcz toporny. Składa się z dwóch kół zębatych – małego i dużego oraz dodatkowej ośki, po której przesuwa się łączący kółka łańcuch. Ten łańcuch, to najważniejszy element całego układu. To właśnie ten łańcuch sprawia, że przekładnia kręci się, jak żadna inna do tej pory. Łatwo zobaczyć na modelu, że oba koła podczas kręcenia się mają tę samą prędkość.
- To szczególnej konstrukcji przekładnia mechaniczna z efektem do tej pory nieosiągalnym. Fizyka mówi, że dwa sprzężone ze sobą koła o różnych promieniach obracają się z różną prędkością. A nam udało się zmusić dwa kołach o różnych promieniach do obracania się z jednakową prędkością - mówi Marek Terelak.
Projekt przeszedł już wstępne badania. Właściciel i pomysłodawca patentu Jerzy Żbikowski, Zbigniew Żbikowski i Radosław Wrona przeprowadzili testy w certyfikowanym Laboratorium Instytutu Maszyn i Napędów Elektrycznych Politechniki Wrocławskiej. Udało się uzyskać nieoczekiwane efekty.
- Na jednym z wykresów uzyskaliśmy informację, że układ złożony z silnika elektrycznego i naszej przekładni uzyskał 147 procent sprawności - mówi Marek Terelak. - W fizyce ten efekt jest oficjalnie nieosiągalny i to na tym polega rewolucyjność tego rozwiązania - dodaje Marek Terelak.
Fizyka nie zna do tej pory rozwiązania, w którym sprawność, czyli uzyskana energia wychodząca w stosunku do energii włożonej, jest większa niż 100 procent. Zakłada się, że można teoretycznie osiągnąć stuprocentową sprawność po eliminacji oporów i wad mechanicznych. To jednak tylko teoria.
- Z wykresu wynika, że urządzenie jest nadsprawne - mówi Marek Terelak. - Oczywiście, jeśli mamy rację i łańcuch nie traci energii w związku ze swoją wysokością. Pytanie, czy zaobserwowana nadsprawność, to skutek jakiegoś przypadku, czy potwierdzenie naszych teoretycznych założeń.
źródło: [link widoczny dla zalogowanych]
|
|