Pele
Administrator
Dołączył: 10 Lut 2008
Posty: 1040
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: mój wyimaginowany świat
|
Wysłany: Śro 21:54, 17 Cze 2009 Temat postu: Woda z powietrza |
|
|
Niemieccy naukowcy znaleźli sposób na otrzymywanie wody pitnej z powietrza. Wymyślony przez nich system oparty jest na energii odnawialnej, a dzięki temu jest całkowicie samowystarczalny.
Naukowy Instytutu Inżynierii Bioprocesowej i Powierzchni Granicznych im. Fraunhofera w Stuttgarcie (IGB) wraz z kolegami z firmy Logos Innovationen opracowali metodę, za pomocą której można przekształcać wilgotność zawartą w powietrzu na wodę zdatną do picia. Wymyślony przez nich sposób opiera się na prostych rozwiązaniach z dziedziny energii odnawialnej, takich jak termiczne baterie słoneczne czy ogniwa fotowoltaiczne, dzięki czemu jest on całkowicie samowystarczalny. Metoda sprawdzi się również na obszarach, na których nie ma rozwiniętej infrastruktury elektrycznej — podkreśla Siegfried Egner z IGB.
Zasada działania jest prosta. Pochłaniający wilgoć higroskopijny roztwór soli ścieka w dół po konstrukcji przypominającej wieżę, zbierając jednocześnie wodę z powietrza. Na wysokości kilku metrów nad ziemią roztwór ten pompowany jest do zbiornika, w którym panują warunki próżni. Energia uzyskana przez baterie słoneczne podgrzewa roztwór rozcieńczony przez pobraną wodę. Wskutek atmosfery próżniowej temperatura wrzenia jest niższa, niż w warunkach normalnego ciśnienia powietrza — efekt ten jest doskonale znany amatorom górskich wędrówek. Ponieważ ciśnienie powietrza na górze jest mniejsze, niż w dolinie, woda gotuje się już przy temperaturze o wiele mniejszej, niż 100 stopni Celsjusza. Odparowana, wolna od soli woda skrapla się i cieknie w dół. Siła ciężkości słupa wody nieprzerwanie wytwarza próżnię, dzięki czemu pompa próżniowa staje się zbędna. Ponownie powstały roztwór soli znowu płynie w dół po powierzchni wieży, pobierając wilgoć z powietrza.
Według naukowców w ten sposób w wodę zaopatrzone mogą być zarówno pojedyncze gospodarstwa domowe, jak i całe hotele. Sposób działania wieży został już przetestowany, konstruktorzy pracują obecnie nad modelem demonstracyjnym.
źródło: Fraunhofer-Gesellschaft/focus.pl
|
|