Pele
Administrator
Dołączył: 10 Lut 2008
Posty: 1040
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: mój wyimaginowany świat
|
Wysłany: Wto 16:24, 15 Lip 2008 Temat postu: Dysk z Fajstos |
|
|
Pochodzenie jednego z najbardziej tajemniczych ze znanych archeologii przedmiotów, tzw. Dysku z Fajstos, kwestionowane jest przez dr Jerome’a Eisenberga – specjalistę od fałszowanych starożytnych dzieł sztuki. Eisenberg uważa, że dysk stworzyć mógł włoski archeologi, Luigi Pernier, umieszczając go następnie w pałacu w Fajstos na Krecie.
Celem tego mogło być przyćmienie odkryć innego ówczesnego archeologa, Sir Arthura Evansa.
Dr Eisenberg, który dokonał ocen stwierdził, iż błędem twórcy „terakotowego naleśnika” była dokładnie wycięta krawędź dysku. Powinno być zupełnie inaczej.
- Minojskie płyty gliniane nie były wypalane celowo, a przez przypadek. Pernier mógł nie zdawać sobie z tego sprawy – mówi Eisenberg.
Greckie władze odmówiły Eisenbergowi dostępu do zabytku poza miejscem jego przechowywania twierdząc, iż jest zbyt delikatny, aby można było go przenosić. Jego wnioski potwierdzone mogą zostać przez test termoluminescencyjny, jedną z najprostszych metod, jednak władze odmawiają zgody na jego przeprowadzenie.
Jedną z głównych tajemnicy otaczających dysk jest spirala umieszczonych na nim symboli. Nikt jak dotąd nie był w stanie odczytać ich i odsłonić znaczenie, które kryją. Teoria Eisenberga wspierać może ideę, iż nie mają one jakiegokolwiek znaczenia. Obrońcy Dysku z Fajstos wskazują jednak na Topór z Arkalochori, który nosi podobne znaki.
Dysk z Fajstos ma średnicę 16 i grubość 2 cm. Datuje się go na okres 1650-1600 p.n.e. Przechowywany jest w muzeum w Iraklionie.
Źrodło: TDG / Minerva / Serwis NPN
|
|